Nihad Soruşur Yazılma Tarixi:22.01.2025 15:43:55
Salam. Mən oktyabr 2024 cağrişcısıyam tibbi kamisiyada diaqnoz 2ci dərəcəli skaliriyoz 1ci dərəcəli yastı pəncə və ürəkdə problem olduğunu dedilər. Yanvarda yenidən cağırdilar dedilər xəstəsən sonra həkim kamisiyasına göndərdilər indi cağırış kağızı veriblər. Mənə hansı kateqoriya yaziblar onu bilmək isdəyirəm və hansı hərbi hissəyə düşmüşəm bu barədə xahiş edirəm mənə cavab verərdiz
Müəyyən edilmişdir ki, Siz 2025-ci ilin yanvar çağırışına hazırlıqla əlaqədar qeydiyyatda olduğunuz Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Qaradağ rayon idarəsinin hərbi həkim komissiyasında tibbi baxışdan keçirilmiş və səhhətiniz ilə bağlı dövlət tibb müəssisələrinə əlavə müayinələrə göndərilmisiniz. Dövlət tibb müəssisələrinin təqdim etdiyi “Sağlamlıq vəziyyətinin müayinə edilməsi Akt”larına müvafiq olaraq, Sizin yekun tibbi müayinəniz Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyində aparılmış və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 29.02.2008-ci il tarixli 59 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Hərbi-həkim ekspertizası haqqında Əsasnamə”nin “Xəstəliklər cədvəli”nin       I qrafasının tələblərinə əsasən 16.01.2025-ci il tarixdə “A-3 təyinat göstəricisi ilə hərbi xidmətə yararlıdır” hesab edilmisininz. 28.01.2025-ci il tarixdə təyin olunduğunuz Müdafiə Nazirliyinin hərbi hissəsinə müddətli həqiqi hərbi xidmətə göndərilmisiniz.
Qəhraman Soruşur Yazılma Tarixi:22.01.2025 15:02:53
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19.02.1992-ci il tarixli, 578 saylı fərmanına əsasən Səfərbərliklə Balakən rayon keçmiş Hərbi Komissarlığı tərəfindən 14.10.1992-ci il tarixində hərbi xidmətə çağırılmış və Mingəçevir şəhərində yerləşən 235 saylı hərbi hissəyə göndərilmişəm.Hərbi xidmətimi 123 saylı hərbi hissədə davam etdirmişəm.Həmin müddətdə Ağdərə istiqamətində gedən döyüşlərdə mərmi partlayışı nəticəsində ağır kontuziya almış, 2 nömrəli Hərbi Səhra Hospitalında müalicə almışam.19.11.1992-dən-23.12.1992-ci il tarixinədək 230 nömrəli hərbi hissənin hospitalında hər iki ayağın donvurması diaqnozu ilə müalicə almışam.Mənə, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi Mərkəzi Hərbi Həkim Komissiyasının 23.11.2016-cı il tarixli 107 nömrəli qərarı ilə 2-ci qrup müharibə əlilliyi təyin edilmişdir.2023-cü ilin fevral ayında əlliyim ləğv edilmişdir.Hal-hazırda heç bir statusum yoxdur. Mənə müharibə veteranı statusunun və prezident təqaüdünün verilməsi üçün nə etməliyəm
“Müharibə veteranı” statusunun verilməsinə və əlillik dərəcəsinin bərpa olunaraq müvafiq təqaüdün təyin edilməsinə dair Azərbaycan Respublikasının Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Xidmətinin elektron poçt ünvanına daxil olmuş müraciətinizə baxılmışdır. Nəzərinizə çatdırırıq ki, “Veteranlar haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 22 sentyabr 1995-ci il tarixli 216 nömrəli qərarı ilə təsdiq olunmuş “Müharibə veteranı, silahlı qüvvələr veteranı və əmək veteranı adlarının verilməsi qaydası və şərtləri haqqında” Əsasnamənin tələblərinə əsasən, müharibə veteranı adı və müvafiq veteran vəsiqəsi (o cümlədən, onun dublikatı) şəxsin hal-hazırda xidmət keçdiyi (qulluq etdiyi), əvvəllər ehtiyata və istefaya buraxılmış şəxslərə isə sonuncu xidmət keçdiyi (qulluq etdiyi) yerdən asılı olaraq, aidiyyəti üzrə müvafiq dövlət orqanları nəzdində yaradılmış komissiyaların rəyi ilə verilir. Mövcud qanunvericiliyin tələblərini və Sizin 14.10.1992-ci il tarixdən 23.12.1992-ci il tarixədək Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin 837 və 123 nömrəli hərbi hissələrinin tərkibində xidmət keçməyinizi nəzərə alaraq, “Müharibə veteranı” adı və vəsiqəsinin verilməsi məsələsinə baxılması üçün mövcud sənədlərlə Müdafiə Nazirliyinin aparatı nəzdində fəaliyyət göstərən “Veteran adlarının və müvafiq vəsiqələrinin verilməsi üzrə komissiya”ya, əlillik dərəcəsinin bərpa olunması ilə əlaqədar aidiyyəti üzrə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.
Kənan Soruşur Yazılma Tarixi:22.01.2025 13:09:49
Menim cagirisim yazili olaraq almisam ama mesaj formasinda gelmeyib hara duseceyim.
Bildiririk ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı əsasında 2025-ci ilin yanvar çağırışında müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılmış çağırışçıların hərbi hissələrə təyin olunmaları barədə məlumat Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən elan olunmuşdur.             Çağırışçılar təyin olunduqları hərbi hissələrlə bağlı məlumat əldə etmək üçün Xidmətin saytında “Elektron xidmətlər” bölümünün “Həqiqi hərbi xidmətə çağırılan çağırışçıların hərbi xidmət keçmə yeri haqqında məlumatlar” alt bölümünə keçid edərək, açılan pəncərədə çağırışçının soyadı, adı, atasının adı, təvəllüdü və Xidmətin hərbi qeydiyyatda olduğu yerli baş idarə, idarə, şöbə və ya bölməsinin adını daxil etməlidirlər.             Həmçinin vətəndaşlar istənilən mobil operatorlardan 9100 qısa nömrəsinə şəxsiyyət vəsiqələrinin nömrəsini (şəxsiyyət vəsiqəsinin seriyası AZE olduqda seriya qeyd olunmur, AA seriyası isə daxil edilir) yazıb göndərməklə də hərbi xidmət keçmə yeri haqqında məlumat əldə edə bilərlər.             Yuxarıda göstərilən qaydada sorğu göndərən çağırışçıların hərbi hissələrə təyin olunmaları haqqında Xidmətin saytında və ya SMS xidməti vasitəsilə məlumat əldə etməsi mümkün olmadıqda hərbi qeydiyyatda olduqları struktur bölmələrə müraciət etmələri tövsiyə olunur.
Rəhim Soruşur Yazılma Tarixi:22.01.2025 12:58:42
Salam mənim tibbi müayinə vaxtım bu ilin martın 16 sı na teyin olunub mən indi idarəyə yaxınlaşıb müayinə 1 ay ərkən keçə bilərəm?
Bildirilir ki, səhhətiniz ilə əlaqədar müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışa möhlət hüququ 16.03.2025-ci il tarixdə bitdiyi üçün Siz qeydiyyatda olduğunuz Xidmətin Xəzər rayon idarəsinin hərbi həkim komissiyasında tibbi baxışdan keçiriləcək, ehtiyac olduğu halda tibb müəssisəsində müayinə olunacaq və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 29.02.2008-ci il tarixli 59 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Hərbi-həkim ekspertizası haqqında Əsasnamə”nin “Xəstəliklər cədvəli”nin I qrafasına müvafiq olaraq hərbi xidmətə yararlı olub-olmamağınız barədə qərar qəbul olunacaqdır. Sizin vaxtından əvvəl təkrar tibbi şəhadətləndirilməniz, dövlət səhiyyə sistemi müəssisələrində, digər tibb müəssisələrində müayinə nəticəsində əvvəllər müəyyən edilmiş diaqnozun dəyişdirildiyi və ya sağlam hesab edildiyiniz barədə tibbi sənədlərin hərbi qeydiyyatda olduğunuz Xidmətin Xəzər rayon idarəsinə təqdim edildiyi halda mümkündür.
Şahmur Soruşur Yazılma Tarixi:22.01.2025 11:15:22
Mən yanvar ayında müayinədən xəstəliklə bağlı keçmişəm.Nəticəni öyrənmək istəyirəm.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rəsmi internet saytına ünvanladığınız elektron müraciətinizə baxılmışdır. Müəyyən edilmişdir, Siz Xidmətin Xətai rayon idarəsinin hərbi həkim komissiyası tərəfindən tibbi baxışdan keçirilmiş və səhhətiniz ilə bağlı əlavə müayinələrə cəlb olunmusunuz. Dövlət tibb müəssisələrinin təqdim etdiyi “Sağlamlıq vəziyyətinin müayinə edilməsi Akt”larına əsasən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi tərəfindən yekun tibbi müayinə cəlb olunmuş və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 29.02.2008-ci il tarixli 59 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Hərbi-həkim ekspertizası haqqında Əsasnamə”nin “Xəstəliklər cədvəli”nin                    I qrafasına uyğun olaraq “Dinc dövrdə hərbi xidmətə yararsız, müharibə dövründə məhdud yararlıdır” hesab edilmisiniz.